Hotel Forum Kraków

Tego hotelu chyba nikomu nie muszę przedstawiać. Krakowski, bardzo ważny przykład polskiego późnego modernizmu jest projektem Janusza Ingardena, jednej z najważniejszych postaci w architekturze naszego kraju w tych latach.

Nowatorski projekt w idealnej lokalizacji

Sam projekt hotelu powstał pomiędzy 1973 a 1977 rokiem. Na obszarze, gdzie wcześniej znajdował się stadion klubu Garbarnia, miał powstać jeden z największych, najnowocześniejszych i najbardziej okazałych hoteli w Krakowie.

Zakole Wisły od zawsze było niezwykle pożądaną lokalizacją. Tamże właśni stanął brutalistyczny hotel. Obok przebiegają ulica Marii Konopnickiej, która przechodzi w Aleję Trzech Wieszczów już po przeciwnej stronie Wisły.

Jadąc od strony Zakopanego nie sposób nie zauważyć bryły budynku. Zanim dotrze się na Wawel czy sam rynek ze Sukiennicami trzeba minąć Forum.

Wpływ lokalizacji na konstrukcje

Aby umożliwić kierowcą panoramiczny widok na rzekę i jej okolice, budynek został podniesiony o jedną kondygnacje. Dzięki temu z hotelowych okien roztacza się jeszcze lepszy widok a przyjeżdżający do Krakowa turyści oraz jego mieszkańcy mogą w dalszym ciągu cieszyć się miejskim pejzażem.

Stąd też podłużna, siedmiokondygnacyjna, lekko zagięta konstrukcja. Wszystko zostało wsparte na siedmiu żelbetonowych słupach podtrzymujących nad ziemią całą konstrukcje.

Przemyślany układ wnętrz

Ponad parterem wznosi się piętro techniczne. To tu sprawowano kontrolę nad całym obiektem. Nad nim piastuje się kolejne pięć kondygnacji hotelowych. Otoczone z dwóch stron oknami, dają panoramiczny widok dodatkowo podbity przez stworzone z przeszkleń loggie, z których można obserwować spokojnie płynącą Wisłę.

Dla podbicia efektu konstrukcja została nieznacznie odchylona co powoduje efekt cofających się tarasów. Całość dynamizuje ostre oddzielenie szkła poprzez betonową konstrukcje. Konstrukcja tworzy efekt lewitującej, ciężkiej, podłużnej bryły. Nawiązuje ona do kształtu w jakim swobodnie układa się Wisła.

Ostatnia kondygnacja, lekko cofnięta i o długości połowy budynku została połowicznie przeszklona. Tworzy przestrzeń kawiarni z panoramicznym widokiem. Zwana była – jakby inaczej – Panorama Cafe. Toczyło się tu bogate życie towarzyskie. Wnętrze Sali zdobiła wspaniała rzeźba, stworzona jakby z kolorowych kropli.

Główny cel hotelu forum

Hotel był nastawiony w dużej mierze na zmotoryzowanych gości. Specjalnie dla nich powstała drogę prowadzącą pod ulicą Marii Konopnickiej oraz sporych rozmiarów, dwukondygnacyjny parking. Bo oczywiście poza specjalnym dostosowaniem budynku pod kierowców, został on też wyposażony w najnowsze technologie.

Zapotrzebowanie ciągle rosło

W latach 60 i 70 liczba turystów odwiedzających byłą stolice Polski znacząco rosła. Jednak miasto nie było na to przygotowane. W głównej mierze miasto oferowało hotele jeszcze sprzed pierwszej wojny światowej. Na tym polu możemy wyróżnić hotel Cracovia czy hotel PTTK.

Właśnie w tą nisze rynkową postanowiono zainwestować. Stworzyć coś niepowtarzalnego, niezwykle luksusowego, mieszczącego setki gości i oferującego szeroki wachlarz usług.

Ale czy na pewno?

Założenia były doprawdy ambitne. Modernistyczny, a raczej brutalistyczny budynek we wspaniałej lokalizacji, zaraz przy Wiśle – co mogłoby pójść nie tak?

A jednak, budowę rozpoczęto z wielkim optymizmem w 1978 roku, niedługo później zaczął się niestety wielki kryzys. Prace stanęły na dość długo, przez co hotel był gotowy do odbioru dopiero końcem lat 80.

Początki hotelu Forum

Pierwszymi gośćmi hotelowymi byli członkowie oficjalnej delegacji ZSRR na czele z I Sekretarzem Michaiłem Gorbaczowem. To był doprawdy wielki zaszczyt w tamtych latach, pokazało to też niezaprzeczalny prestiż hotelu Forum. Rok później hotel został udostępniony dla turystów.

Rychły koniec

Choć przedsięwzięcie było ogromne, to warunki w jakich powstawał hotel, a więc niekończący się kryzys, mocno pogorszyły jakość budowli. Klimat ten stworzył też nieprzychylną opinię wśród społeczeństwa.

Zmiana właściciela po zaledwie 12 latach funkcjonowania obiektu okazała się całkowitym jego końcem. Hotel został zamknięty, a jego miejsce miały zastąpić osiedla mieszkaniowe. Plan jednak nie powiódł się. W ten sposób wspaniały niegdyś hotel Forum stał się największym bannerem reklamowym w Polsce. Obecnie część pomieszczeń wynajmowana jest w celach kulturowych.

Kilka słów o Januszu Ingardenie

Projekt Janusza Ingardena, syna słynnego filozofa Romana Ingardena, był olbrzymim przedsięwzięciem, wpisującym się w koniec pewnego etapu dla Polski.

Był to również jeden z ostatnich projektów jednego z realizatorów projektu Nowej Huty. Jeden z projektów stworzony przez Janusza wraz z żoną Marią był rewolucją w świecie budownictwa mieszkaniowego.

Od lat 50 był głównym architektem Krakowa, stworzył wiele niezwykłych, nowatorskich i wprowadzających nowe systemy i technologie architektem. Miał on fundamentalny wpływ na urbanistykę miasta Kraka.

W latach 60 oraz 70 zaczął tworzyć projekty w nurcie modnym ówcześnie nurcie modernistycznym. Wyniknęło z tego wiele jedynych w swoim rodzaju ikon architektury. Jednak najlepiej rozpoznawalnych projektów z tamtego okresu jest właśnie hotel Forum.

źródła zdjęć: krakow.naszemiasto.pl, nieolewamymiasta.pl

1 Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *