Styl skandynawski w architekturze

Prosty, jasny, przestronny ale efektowny – to właśnie jest styl skandynawski we wnętrzach w wielkim skrócie. Styl ten zagościł w naszych wnętrzach na dobre i jest najchętniej wybieranym przez architektów wnętrz na całym świecie. Wręcz minimalistyczna i czysta w formie architektura skandynawska jest bardzo wygodna i funkcjonalna. Dlaczego? Cóż, zapraszam Was do poznania historii jak i samej ideologii stylu skandynawskiego w architekturze.

W architekturze wnętrz wyróżniamy sporo ciekawych, intrygujących i często bardzo różniących się od siebie styli architektonicznych wnętrz. Jednym z nich jest styl skandynawski – styl który podbił serca ludzi na całym świecie. 

Architektura, a nawet bardziej aranżacja wnętrz jest rzeczą dość osobistą. Jedni wolą wnętrza jasne, otwarte, minimalistyczne, a inni zaś pełne przepychu, kolorów i różnorodnych faktur oraz wzorów. 

Historia stylu skandynawskiego

Styl skandynawski dominuje w naszych wnętrzach już ponad 100 lat. Oczywiście, wielokrotnie ewoluował, zmieniał się, dostosowywał do wnętrz kolejnych pokoleń. Jednakże, co ważne, po dzień dzisiejszy zachwyca swoją funkcjonalnością i prostotą.

W 1857 roku, w stolicy Szwecji – Sztokholmie, przyszedł na świat Carl Larsson. Parę lat później ukazał się jako niezwykle utalentowany malarz i propagator stylu skandynawskiego. Wprowadził on do wnętrz dużo naturalnego światła. Carl Larsson również operował kolorem w przestrzeni za pomocą swoich barwnych dzieł sztuki. 

Jego sztuka nie zdobyła jednak uznania w skandynawii. Carl Larsson wyemigrował do Francji, gdzie dołączył do skandynawskiej społeczności. Tutaj, pod Paryżem jego sztuka została zauważona i doceniona.

Obrazy, jakie Larsson tworzył to głównie przedstawienia wnętrza jego domu – pełne harmonii, naturalnego światła i spokoju.

Styl skandynawski w innych krajach

Pierwsze minimalistyczne, jasne i funkcjonalne wnętrza, zaobserwować możemy już w latach trzydziestych. Urządzane tak były na terenach Danii, Islandii, Finlandii, Norwegii oraz Szwecji. 

“Skandynawski design” to w tamtym momencie, była po prostu odpowiedź na sytuację gospodarczo – ekonomiczną państw wyżej wymienionych. Sama nazwa wywodzi się jednak nie z – jakbyśmy mogli przypuszczać – skandynawii, a USA i Kanady. W latach pięćdziesiątych XX wieku po krajach Ameryki Północnej odbywały się podróże projektowe. Promowano wówczas minimalistyczny styl życia, przedstawiony na projektach skandynawskich artystów. 

Jakość, czystość linii, naturalne światło oraz inspiracja naturą – to wszystko zawiera się w ramach nordyckiego stylu. Dodatkowo, zachętą do korzystania z usług projektantów skandynawskich wnętrz była cena – wykończenie wnętrz w takim stylu było bardzo opłacalne, niskobudżetowe.

„Zainteresowanie stylem skandynawskim wzrosło dzięki nowej fali kreatywnej energii od młodych skandynawskich projektantów. Ich projekty są nowatorskie, a jednocześnie kontynuują tradycje skandynawskie: funkcjonalne, uczciwe i produkowane zgodnie z najwyższymi standardami jakości i kunsztu, w połączeniu z egalitarnym celem przystępności.”

-Nina Bruun, projektantka i programistka Muuto

Odmiany stylu skandynawskiego

Jak wiele stylów architektonicznych, tak i styl skandynawski ma wiele odmian i warjacji. Bazą jest zawsze oczywiście proste, jasne wnętrze, jednak jak wiemy – to dodatki je tworzą.

Styl gustawiański

Ten odłam stylu skandynawskiego powstał wśród wielbicieli klasyki oraz tradycji. Klasyczne meble, toporne, ciężkie w swojej formie są tonowane poprzez biel i naturalne materiały. Dodatkowo, przez projektantów w tym stylu stosowane są jasne podłogi i neutralne kolory dodatków. Piękno gustawiańskiej odmiany stylu skandynawskiego to kwintesencja różnorodnych faktur i klasycznej formy. Często możemy się zauważyć we wnętrzu stylu gustawiańskim elementy prowansalskie czy stylu shabby chic.

Styl skandynawski folk

Jak sama nazwa wskazuje, jest to odmiana stylu skandynawskiego inspirowana tradycyjnym wzornictwem. Do wnętrz często wplatane są elementy DIY, czyli w wolnym tłumaczeniu z języka Angielskiego: zrób to sam. 

Wiele elementów wykonywanych własnoręcznie łączy się we wnętrzach skandynawskiego folku z prostotą i stonowaną kolorystyką ścian. 

Sami stworzyć możemy wiele, czy to figurki, plecionki, obrazy, a często nawet i meble – to wszystko tworzy wspaniałą aranżację w stylu skandynawskim z dodatkiem elementów folkloru.

Styl New Nordic

New Nordic to odmiana stylu skandynawskiego, uważana za najbliższą sercu obecnym kreatorom wnętrz. Obecnie, jest również najczęściej spotykaną w Polskich jak i zagranicznych domach. 

Proste białe ściany, jasny parkiet na podłodze, drewniane, również jasne meble. Kontrastującymi elementami we wnętrzach New Nordic są między innymi kolorowe poduszki, obrazy czy bibeloty z naturalnych materiałów wkomponowane w przestrzeń.

Scandi Chic

Jest to stosunkowo nowa, od niedawna “wchodząca na salony” odmiana stylu nordyckiego. Styl skandynawski charakteryzuje prostota formy, minimalizm kolorów i naturalność materiału. W Scandi Chic to wszystko jest, lecz dodatkowo urozmaicone. 

Często we wnętrzach Scandi Chic pojawia się złoto ( również to różowe) i inne metale szlachetne. To wszystko dodaje szyku przy jednoczesnym wysublimowaniu jakim charakteryzuje się styl skandynawski.

Dark Nordic

To dość kontrowersyjna odmiana stylu skandynawskiego. Do jasnych, naturalnych projektujący wnętrze wprowadzają ciemne kolory. Nie tylko w dodatkach ale również w formie akcentu – ściany pomalowanej lub wytapetowanej na intensywny kolor.

Choć styl skandynawski to jasne barwy, najczęściej spotykane kolory użyte we wnętrzach Dark Nordic to granat, ciemne szarości, ceglany czy intensywny niebieski. 

Cóż, często porównywany jest do włoskiego designu – stąd kontrowersje dotyczące tej odmiany stylu skandynawskiego. Czy to dobrze? Zdania są podzielone, jednak czy słusznie odbierać skandynawską wrażliwość dodając do wnętrz elementy stylistyki krajów znad morza śródziemnego? 

Architekci stylu skandynawskiego

Od XX wieku aż do naszych czasów powstało wiele wspaniałych projektów funkcjonalnych mebli, wnętrz i dodatków. Znani projektanci, działający w skandynawskiej filozofii, mocno wpłynęli na dzisiejsze wzornictwo wnętrz użytkowych. Dlatego też styl skandynawski we wnętrzach jest tak uwielbiany przez nas.

Alvar Alto

„Sztuka budowlana to synteza życia w zmaterializowanej formie. Powinniśmy starać się wnieść pod ten sam kapelusz nie rozproszony sposób myślenia, ale wszystko razem w harmonii.”

Alvar Alto

Arne Jacobsen

“W rozwiązywaniu zadania prawie zawsze istnieje kilka możliwych opcji, czasem tylko kilka, a wszystkie mogą być praktyczne i funkcjonalne. Ale brakuje im aspektu estetycznego, który podnosi go do architektury.”

Arne Jacobsen

Verner Panton

„To powinna być świadoma decyzja. Kolory mają znaczenie i funkcję. Głównym celem mojej pracy jest sprowokowanie ludzi do korzystania z ich wyobraźni i uczynienie ich otoczenia bardziej ekscytującym.”

Verner Panton

Maija Isola

“Isola była bezsprzecznie najsłynniejszą projektantką tekstyliów, jaka istniała w Marimekko, a w czasie swojej długiej i barwnej pracy wykonała ponad 500 odbitek”.

FinnStyle’a

źródła zdjęć: malwinanogaj.com dobrzemieszkaj.pl z-dusza.pl pinterest.com aaikodeco.com readcereal.com hivemodern.com czasnawnetrze.pl bukowski.com petlaczasu.pl skandynawskidesign.blogspot.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *