Najwyższe wieżowce w Europie

Choć Rosjanie w rankingu najwyższych budynków w Europie zajmują cztery pierwsze miejsca, to kolejne pozycje także są godnymi rywalami. To między innymi Hiszpanie, Anglicy, Turkowie czy Niemcy. Ale o tym przeczytacie więcej w tym artykule.

Łachta Centr – 462 m

Biurowo – usługowy kompleks powstały końcem 2018 roku, obecnie piastuje pierwszą pozycje w rankingu najwyższych budynków w Europie. Projekt powstał w wyniku współpracy rosyjskiej pracowni Gorproekt CJSC oraz  ich brytyjskich kolegów po fachu z RMJM. Obiekt znajduje się około 9 km od historycznego centrum Sankt Petersburga, w dzielnicy Łachta – stąd nazwa nowej siedziby Gazpromu.

źródło zdjęcia: tech.wp.pl

Wieża Federacji – 374,7 m

Pod tą nazwą kryją się dwa stojące obok siebie wieżowce w stolicy Rosji – Moskwie. Różnica wysokości między nimi to ponad 100 metrów. Wyższy z nich – wschodni – do roku 2017 nosił zaszczytny tytuł najwyższego budynku w Europie. Międzynarodowe Centrum Biznesowe to projekt architektów: Tchoban Voss, Thornton Tomasetti, Jean-Pierre Kocher. Z ciekawostek dodam, że całkowity koszt budowy tego olbrzyma to 530 milionów dolarów.

OKO – 354 m

Wieżowiec zwany też 16a IBC Tower 1 to kolejny kompleks dwóch drapaczy chmur, których budowa zakończyła się w roku 2015. Biurem architektonicznym odpowiedzialnym za moskiewskiego apartamentowca i biurowca jest amerykańskie Skidmore, Owing and Merrill.

Mercury City Tower – 338,8 m

Kolejny moskiewski projekt, tym razem spod ręki Michaiła Posochina i Giennadija Siroty. Złoty wieżowiec bardzo wyróżnia się na tle swoich pobratymców. Trwająca 7 lat budowa dobiegła końca w 2012 roku, zaś samo otwarcie nastąpiło rok później. Wielofunkcyjny budynek spełnia rolę między innymi centra handlowego i apartamentowca. Na złotego kolosa składa się 140 mieszkań oraz penthouse na 69 piętrze z bajecznym widokiem na stolicę.

The Shard – 309,6 m

W naszym rankingu przyszedł najwyższy czas na angielski akcent. „Odłamek” – bo tak brzmi nazwa tego ponad 65 piętrowca, mieści się w Londynie, nieopodal Tamizy. Renzo Piano, włoski architekt stworzył najwyższy budynek w Wielkiej Brytanii.

źródło zdjęcia: squaremeal.co.uk

Jewrazija – 309 m

Znów wracamy do stolicy Rosji, gdzie w 2004 roku rozpoczęto budowę mieszkalnego wieżowca. Jest to 72 kondygnacyjna budowla projektu Swanke Hayden Connell Architects. Budynek mieści też biura, restauracje, bary, kasyno i 5-poziomowy parking na prawie tysiąc samochodów.

źródło zdjęcia: wikipedia.org

Miasto Stolic – 302 m

Tak, dobrze przeczytaliście. Właśnie w ten sposób nazywają się dwa wieżowce. Symbolizują one największe miasta Rosji: Moskwę i Petersburg. Jak łatwo się domyślić, Moskwa jest wyższa, jednak nie jest to duża różnica – niecałe 50 cm. Projekt grupy NBBj przypomina kostki nierówno położone na sobie.

Commerzbank Tower – 300 m

By podziwiać siedzibę drugiego co do wielkości banku w Niemczech, musimy się udać do Frankfurtu nad Menem. Zaprojektowany został przez pracownie architektoniczne Normana Fostera i Foster and Partners. Do 2003 roku był najwyższy w Europie. Budowa 56 kondygnacyjnego budynku trwała zaledwie 3 lata, co w porównaniu do poprzednich pozycji rankingu jest bardzo krótkim czasem.

źródło zdjęcia: skylineatlas.com

Skyland Istanbul – 284 m

W Stambule, w dzielnicy Seyrantepe w połowie 2012 roku powstały najwyższe w tej części Turcji wieżowiec. Projekt Petera Vaughana z Broadway Malyan to 65-piętrowiec mieszczący ponad 800 rezydencji, powierzchnie biurowe i hotel z salą konferencyjną.

Basznia na Nabierieżnoj – 268,4

Na 10 miejscu naszej listy znajduje się kolejne Moskiewskie Centrum Biznesowe. Nazwa pochodzi od ulicy Krasnopriesnienskaja nabierieżnaja, przy której się znajduje. Enka, RTKL UK stworzyli budynek o obłych kształtach z 59 kondygnacjami. Na kompleks składają się 3 wieże, jedna o wysokości 86 m, druga 127m i najwyższa 268 metrów, zwana wieżą C.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *