Nowoczesne kościoły – ranking 10 najciekawszych budowli sakralnych

Kościół San Josemaria Escriva

Projekt architekta Javiera Sordo Madaleno Bringas to nowatorski przedsięwzięcie powstałe na terenie Santa Fe w Meksyku. Siedem złotych prostokątów zwieńczonych dwiema diagonalami, nawiązują do symbolu Ichthys. Z zewnątrz świątynie tworzą dwie zgeometryzowane figury pokryte panelami cynkowymi. Cały kształt został przemyślany w taki sposób, aby tworzyć wręcz mistyczny efekt za pomocą światła.

Kościół Marcina Lutra w Hainburgu

Bryła kościoła nie robiłaby takiego wrażenia, gdyby nie finezyjny dach. Spiralnie zakręcony, delikatnie odbijający światło jest niepowtarzalnym elementem nadającym charakteru całej budowli. Leje skrywają w środku okulusy, przez które wpada sporo światła do wewnątrz.

Synagoga w Mainz, Niemcy

Na bryłę budynku jak nie z tego świata, składa się pięć form odpowiadających znakom w hebrajskim słowie kaduscha, znaczącym błogosławić. Projekt Manuel Herz Architekten przywodzi na myśl część kubistycznego obrazu, a nie synagogi.

Martinho Campos, Brazylia

Kaplica w kształcie krzyża greckiego wsparta jest po bokach przeszkleniami. W projekcie Gustavo Penna ważną role odgrywa światło wpadające spomiędzy betonów przez szyby. Wnętrze wyłożone drewnem zdobi jedynie oryginalne przedstawienie Chrystusa. Przed krzyżem znajduje się niewielki zbiornik z wodą, który dopełnia całą aranżację.

“Czytanie między wierszami”

Kościół projektu Arnout Van Vaerenbergh i Pieterjan Gijs, znajdujący się w Belgi, powstał z 30 ton metalowych warstw wspartych na 2000 kolumn. W zależności jak spojrzymy budowla zdaje się być zwykłą, prostą świątynią lub wręcz przeciwnie, na wpół przeźroczystą mozaiką.

Zbór Wspólnoty Odkupionych Chrześcijan w Warszawie

Pracownia Plus3-Architekci stworzyła projekt zboru dla Wspólnoty Odkupionych Chrześcijan. Skromna, szara elewacja okrywa eliptyczną fasadę budynku. Na dachu znajduje się specjalnie zaprojektowany taras, dzięki czemu, spotkania mogą również odbywać się na świeżym powietrzu.

Kościół Kuokkala, Finlandia

Prosta, szara bryła budynku skrywa jednolite, drewniane wnętrze. Dynamizmu dodają powyginane deski, nawiązujące do gotyckich sklepień. Budowle wieńczy duży świetlik przechodzący przez cały budynek. Co ciekawe, dzięki zastosowanym materiałom projekt Lassila Hirvilammi Architects może przetrwać nawet 200 lat.

Kaplica ciszy Kamppi w Helsinkach

Ta budowla jest Wam na pewno znana z mojego innego artykułu o architekturze drewnianej. W pracowni architektonicznej K2S powstał projekt kontrastującego z otoczeniem budynku. Niezwykle nowoczesny i jednocześnie zachwycający swoją prostotą.

Votum Aleksa w Tarnowie nad Wisłą

Budynek o powierzchni 82 m2 z dwuspadowym dachem jest projektem Marty i Lecha Rowińskich z pracowni Beton. Jedna ściana jest całkowicie przeszklona, dzięki czemu do wewnątrz wpada sporo naturalnego światła. Architekci idealnie wpisali kaplicę w otoczenie.

Kaplica w Acapulco, proj. BNKR Arquitectura

Na szczycie wzgórza Acapulco Estaban i Sebastian Suarez wkomponowali nietypową bryłę z surowego betonu i szkła. Cała konstrukcja jak i materiały przy niej użyte zostały bardzo dokładnie przemyślane. W ten sposób powstała kaplica porównywana do współczesnego Stonehenge.

Cymbalista Synagoga

Projekt synagogi został nakreślony w roku 1996 przez architekta Mario Botta. Budowa zaś trwała zaledwie rok. Z prostokątnej podstawy wyrastają dwie wierze, które zostały zwieńczone „baldachimem” dzięki czemu rzucają naturalne światło na ściany synagogi. Wnętrze przepełnione jest symboliką, napisami i instalacjami. Jednym z głównych elementów jest wspaniała Arona ha-kodesz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *