Sztuka secesji w Anglii

Sztuka.secesji.Anglia

W Wielkiej Brytanii w nurcie sztuki secesyjnej, a przede wszystkim architektury oraz aranżacji wnętrz, działało się wiele wspaniałych artystów. Jednak ja chciałabym szczególnie przyjrzeć się sylwetce i pracy architekta i malarza z Glasgow. Był nim wybitny w swoim fachu Charles Rennie Mackintosh

Charles Rennie Mackintosh

Urodzony w 1868 roku artysta działał na terenie Szkocji, tworząc tam dzieła w stylu secesji. Mówiąc o jego życiorysie nie sposób nie wspomnieć o jego żonie Margaret MacDonald. Była ona malarką, wywodziła się z rodziny artystów. To właśnie między innymi wraz ze swoją żoną, jej siostrą oraz szwagrem Mackintosh przynależał do grupy Glasgow School, zwanej potocznie “Four”. 

Co ważne, ukazana przez tych artystów wystawa we Wiedniu w 1900 roku wywarła olbrzymi wpływ na przedstawicieli Secesji Wiedeńskiej, którzy to zaczęli się na nich wzorować. 

Mackinthosh zasłynął głównie jako projektant wnętrz oraz mebli. Swoją sławę zawdzięcza bardziej nowatorskim projektom wnętrz niż nielicznym zrealizowanym projektom architektoniczny. Charakterystyczne dla jego projektów mebli są surowe, geometryczne kształty, smukłe proporcje i mała ilość ozdób. Stworzył też wiele projektów krzeseł o bardzo wysokich oparciach. Często składały się one z listew, które podkreślały jeszcze wysokość, monumentalność, a jednocześnie smukłość mebla. Jest twórcą secesji prostokątnej – geometrycznej. Operował wyłącznie linią prostą, prostokątami i kwadratami. Nigdy nie pozwalał na to, aby zdobnictwo i ornament przerosły i opanowały cały obiekt. Kolorystyka Mackintosha jest bardzo subtelna: biel i perłowa szarość z akcentami różu i fioletu. Charakterystycznym dla niego ornamentem jest motyw stylizowanego kwiatu kulistej róży.

Aubrey Beardsley – czołowy przedstawiciel angielskiej secesji

Urodzony 21 sierpnia 1898 Aubrey Beardsley to znany na całym świecie angielski rysownik i grafik tworzący w stylu Art Nouveau. Od najmłodszych lat chorowity Beardsley dorabiał sobie kopiując ilustracje, projektując winiety do programów oraz jadłospisów.

Choć Aubrey Beardsley żył zaledwie dwadzieścia sześć lat, jego sukcesy po dziś dzień są zamieszczane w podręcznikach o sztuce, książkach mówiących o sztuce secesji i tym podobnych.

Sukcesy Aubrey Beardsley oraz architektura

Choć sama sztuka jaką tworzył Beardsley nie jest architekturą. Jednak styl w jakim tworzył miał wpływ na cały styl secesji. A to wpłynęło znacząco na ówczesne projekty architektoniczne.

O samych sukcesach artysty można opowiadać długo. Jednak ja pragnę skupić się na tych najważniejszych. Anglik był między innymi ilustratorem czasopism „The Yellow Book”, „The Studio” czy „Savoy”.

Dodatkowo, jednym z jego wielkich, często wspominanych sukcesów było stworzenie grafiki w 1894 roku do książki Oscara Wilde’a o tytule „Salome”.

Wielu historyków sztuki zauważa, że prace Aubrey Beardsley’a są dość mocno inspirowane pracą malarską Botticellego oraz Michała Anioła. Dodatkowo, doszukać się możemy również natchnienia sztuką starogrecką, malarstwem wazowym, drzeworytem japońskim czy nawet twórczością prerafaelitów.

Przyglądając się twórczości Beardsley’a dokładnie widzimy syntetyczne, uproszczone formy, ornamentalność, płaszczyznowość, a także wybijający się silny kontrast. Wszystko to wydobywa giętka linia oraz stosowane przez artystę czerń, biel, symbolizm i erotyzm przedstawień.

źródła zdjęć: wikipedia.org, openculture.com, kitkemp.com, dailyartmagazine.com, lucywritersplatform.com, dezeen.com, scotland.org, amazon.com, britannica.com, gla.ac.uk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *