Drewniana architektura

Po dziś dzień w muzeach możemy podziwiać eksponaty sprzed tysięcy lat, zachowane idealnie, w sprzyjających warunkach, wykonane z tak niepozornego materiału jakim jest drewno.

Nie bez powodu wspomniałam właśnie o przechowywaniu. Idealne są miejsca o stałej wilgotności i temperaturze. Ogromnie ważna jest ich odpowiednia konserwacja. Większość konstrukcji drewnianych możemy jednak podziwiać na wolnym powietrzu. Najczęściej są to budynki nadal spełniające swoje funkcje.

Na wiele z nich natkniemy się na Szlakach Architektury Drewnianej. Przycupnięte na rozstajach dróg kapliczki, stare chałupy kryte strzechą, niewielkie kościoły, to tylko niektóre z cudów konstrukcji, często znajdujących się na światowej liście Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Ich wnętrza przepełnione zapachem drewna, spokoju i natury stanowią jej nieodzowną część.

Kościół św. Marcina w Grywałdzie

W malowniczym Grywałdzie możemy napotkać przykład architektury sakralnej, powstałej na terenie Polski w II poł. XV wieku.  Kościół zachował swój gotycki charakter, o czym świadczą między innymi dach oraz południowy portal wejściowy.

Już z daleka roztacza się niezwykły widok na majestatyczną bryłę budowli, której wieżę oraz północną cześć nawy otaczają oszalowane, niskie podcienia. Jednak to jej serce dopiero zapiera dech w piersi.

Ściany wewnątrz kościoła pokryte są polichromią przedstawiającą sceny m.in. Męki Pańskiej. Bardzo ciekawą, oryginalnie przedstawioną sceną jest Michał Archanioł strącający szatana do piekła, znajdująca się za ołtarzem głównym, datowanym na ok.1500 rok.

Całość zachowaną w idealnym stanie możemy podziwiać podczas mszy świętych.

Cerkiew Przemienienia Pańskiego na Kiży

Mówiąc o architekturze drewnianej, nie sposób nie wspomnieć o bogactwie naszych sąsiadów – Rosjan. To właśnie w ich kraju znajduje się największa drewniana cerkiew na świecie w stylu staroruskim.

Sama świątynia została zbudowana jako letnia, dopiero pół wieku później powstała obok zimowa, komórkowa cerkiew Opieki Matki Boskiej, zwieńczona podobnie jak jej starsza siostra dziewięcioma kopułami.

Wyjątkowość tej świątyni Przemienienia Pańskiego, powstałej 300 lat temu, dodatkowo podkreśla fakt, że przy jej budowie nie użyto gwoździ. Głównym materiałem budulcowym jest sosna, lecz odnajdziemy tam także elementy ze świerku czy brzozy. Perłą wnętrza jest zaś czteroczęściowy ikonostas, na którego składa się ponad 100 ikon.

Przy omawianiu architektury drewnianej warto wziąć pod lupę także i współczesne budownictwo.

Dzięki najnowszym technologiom możemy uzyskać jeszcze lepsze deski, łączone na klej bądź metodą wibracyjną, przy której następuje zgrzanie materiałów.

Kaplica Kamppi

Rok 2012 był dla nas niezwykle emocjonujący, m.in. dzięki mistrzostwom Europy w piłce nożnej.

W tym samym czasie w Helsinkach świętowano przyznanie tytułu Światowej Stolicy Designu. Była to okazja na którą dwa lata wcześnie powstał projekt w pracowni architektonicznej K2S niecodziennej ekumenicznej kaplicy.

Minimalistyczna, mieniąca się złotymi refleksami, spokojna i stonowana bryła, jest kwintesencją skandynawskiego stylu. Wspaniale kontrastuje ze surowością betonu, metalu i szkła w otoczeniu. 

Metropol parasol

Koncepcja z 2004 roku, która została doceniona w prestiżowym konkursie im. Mies van der Rohe w 2013 roku to niepowtarzalnego połączenia muzeum z galerią handlową. Przechadzając się ulicami hiszpańskiej Sewilli, nie sposób jego nie zauważyć.

Magiczne, drewniane parasole wprost wyrastające z ziemi to wyłamujący się wszelkich zasad projekt J. Mayer H. Architects. Klimat całej budowli nadaje niezaprzeczalnie drewniany, niepowtarzalny, pełen ażurów kształt.

2 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *