Niecodzienna architektura Polska

Kiedy myślimy o budowie naszego własnego M, oglądamy różne inspiracje, odwiedzamy biura architektoniczne, szukamy najbardziej pasującego do nas projektu wśród już stworzonych tak, aby były praktyczne dla wielu osób.

Co jeśli zrobimy to inaczej, kiedy damy architektowi wolną rękę do zrobienia czegoś niepowtarzalnego, jedynego w swoim rodzaju?

Wtedy już mamy do czynienia nie ze zwykłym domem, a dziełem sztuki. Projekty powstające w pracowni na stole kreślarskim, z finezją i zaangażowaniem twórcy,  później zmieniają się w wyjątkową architekturę, której nikt się nie oprze.

Arka Koniecznego

Przykładem takich działań z naszego polskiego podwórka jest Arka Koniecznego. Nowoczesna bryła idealnie wkomponowana w górski teren, jest swoistą ramą dla widoku, roztaczającego się z każdego pomieszczenia.

Architekt w bardzo przemyślany i umiejętny sposób połączył naturę z pięknem niezwykle prostego, a jednocześnie efektownego budynku.

źródło zdjęć: Joemonster.org

Dom z Izabelina

Przenosząc się z Bieszczad do podwarszawskiego Izabelina, napotykamy kolejny, właśnie powstający przykład niezwykłej architektury projektu Marcina Tomaszewskiego z pracowni Reform.

Magię tego miejsca nie tylko tworzą drzewa okalające bryłę budynku, ale materiał powlekający go. Bardzo prosty, znany od tysięcy lat, a jakże efektowny – szkło.

Dzięki jego zastosowaniu mamy wrażenie jakbyśmy spacerowali po gęstym lesie, dopiero podchodząc z odpowiedniej strony, wyłania nam się jedyna w swoim rodzaju bryła.

Dom Kereta

Spacerując ulicą Żelazną we warszawskim Mirowie, łatwo możemy przeoczyć prawdziwą perłę nowoczesnej architektury.

Bardzo nowatorski projekt Jakuba Szczęsnego, powstały w 2009 roku, miał na celu oswojenie pustki, szczeliny powstałej w wyniku “stolicowego” twórczego chaosu.

Dzięki temu, już dziś, możemy podziwiać Dom Kereta, przykład oryginalnej, zaplanowanej w najmniejszym szczególe koncepcji. Pomimo swoich mikro rozmiarów, jest to całkowicie funkcjonalna przestrzeń, w której obecnie znajduje się pracownia izraelskiego pisarza polskiego pochodzenia, Etgara Kereta.

Water House, Mierzeja Dąbkowice

Temat domów na wodzie nie jest już dla nikogo nowością, a jednak nieustannie nas zachwycają i intrygują.

Budynki te, pod funkcjonalnym względem nie różnią się od postawionych w ternie. Jednakże, cała koncepcja oraz bryła w dalszym ciągu przywodzą na myśl filmy Science Fiction.

Jednym z moich ulubionych przykładów jest Water House na Mierzei Dąbkowice, zaliczającym się do ostatnich dziewiczych miejsc nad Bałtykiem.

Prosta bryła, synteza materiałów oraz przeszklona ściana z rozciągającym się widokiem na jezioro tworzą magiczny klimat. Zresztą, sami zobaczcie.

Dom w Tatrach

Myśląc o polskich Tatrach nie sposób nie wspomnieć o niezwykłym przedsięwzięciu z 2015 roku jakiego podjęła się dwójka architektów biura Karpiel Steidel.

Tak jak w poprzednich propozycjach i tutaj mamy do czynienia z syntezą otoczenia i bryły budynku.

Naturalne materiały, ogromne, otwierające się na Tatry przeszklenia, tworzą oszołamiające wrażenie. Wisienką na torcie jest wysmakowane wnętrze, które dopełniają lampy przypominające spadające krople wody.

Tak jak w przypadku innych projektów duetu architektów, każdy szczegół został dokładnie przemyślany, w sposób taki, aby zmaksymalizować efekty wizualne oraz funkcjonalność pomieszczeń.

1 Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *