Symbol Paryża – wieża Eiffla

Jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli Francji jest wieża Eiffla. Metalowa konstrukcja, mająca kształt litery „A”, jednak nie zawsze była tak lubianym elementem stolicy Francji.

A zaczęło się od Wystawy Światowej w Paryżu

Jej historia zaczyna się od wspaniałych wizjonerów, tworzących metalowe konstrukcje w czasach megalomanii – Gustave’a Eiffela, Maurice’a Koechlina i Émile Nouguiera. I od konkursu ogłoszonego w 1889 roku z okazji Wystawy Światowej w Paryżu.

Z tej przyczyny, mając pod ręką ówcześnie nowatorskie rozwiązanie, jakim była metalowa konstrukcja, inżynierowie przenieśli się do swojego świata wyobraźni, a pomysły przelali na papier.

Tak się zrodziło ponad 100 projektów, między innymi gigantyczną kule, czy wieżę w stylu barokowym. Wygrał oczywiście projekt Gustave’a Eiffela.

Budowa wieży Eiffla

I tak w roku 1887 rozpoczęto trwającą 2 lata budowę. Jednak nie było to tak łatwe zadanie. Potrzebne były solidne fundamenty, szczególnie w okolicy Sekwany. Same wykopy zajęły prawie pięć miesięcy. Dopiero następnym etapem było postawienie konstrukcji metalowej z 18 tysięcy elementów i 2,5 miliona nitów.

31 marca 1889 roku wieża była gotowa, mająca 312m wysokości i ważąca 7300 ton. To właśnie wielkość konstrukcji wzbudziła w tamtym czasie ogromne protesty. Uważana była jako zamach na filozofię, sztukę i ludzkość.

Jednak i to się z czasem zmieniło. Przez lata ludzie coraz bardziej się przywiązywali do nowej budowli. Na pewno, jednym z głównych czynników, przekonujących do wieży, był niespotykany dotąd widok ze szczytu na Paryż i jego przedmieścia.

Wieża Eiffla nie zawsze była symbolem Paryża

Niestety ciemne lata projektu Eiffela dopiero miały nadejść. Powodem wszystkiego była 20 letnia koncesja. To właśnie w 1909 roku miało dojść do rozbiórki stalowej konstrukcji. Dodatkowo, zainteresowanie wieżą znacząco spadło, co nie pomagało w walce architektów o uchronienie „Madame Eiffel”.

Wraz z nadejściem nowej edycji konkursu z okazji kolejnej Wystawy Światowej, inżynierowie, próbując ratować stalowe dzieło, w swoich projektach proponowali najróżniejsze przeróbki konstrukcji.

Niestety i to nie pomogło. Koniec Wieży Eiffla był bliski. Jej twórca był  jednak na tyle zdeterminowany, że wpadł na pomysł stworzenia na jej szycie centrum badawczego.

Nowe oblicze wieży Eiffla

To zapoczątkowało nową fale zainteresowań, już nie tylko turystów lecz i naukowców. To właśnie na tej wieży został przetestowany pierwszy spadochron. Został zrzucony z przyczepionym manekinem, w którego głowie umieszczono świnkę morską. Dla ciekawskich – świnka nie ucierpiała.

Podczas obu wojen światowych, Wieża Eiffla znacząco przyczyniła się do wielu sukcesów na polu walki. Było to możliwe, dzięki radiostacji na szczycie.

W 1922 roku zainaugurowano pierwszą stacje radiową. Radio Wieża Eiffla stało się prawdziwym przebojem wśród francuzów. Niedługo potem także zaczęła służyć jako nadajnik telewizji cyfrowej oraz jeszcze później telefonii komórkowej.

Mając ponad 90 lat, wieża została oczyszczona i przebudowana. Odjęto jej ponad 1200 ton ! – czyli budynków służących za sale widowiskowe, muzea i restauracje. Cześć elementów została posprzedawana na specjalnych aukcjach. Przykładowo, metalowe schody, prowadzące niegdyś na jeden z tarasów zostały sprzedane za 1 800 000 franków. Jednym z licytujących był sam Walt Disney.

Wieża była i nadal jest wspaniałym symbolem Francji. Była inspiracją dla wielu wspaniałych twórców. Jest także ulubionym tłem dla filmów i powieści romantycznych. Nie raz była też zaskakująca w nocy. Wielokrotnie tworzono na niej niezwykłe luminacje, będące wspaniałą atrakcją dla mieszkańców i turystów.

Dzięki odpowiedniemu dbaniu o zabytek, konstrukcja metalowe jest praktycznie nieśmiertelna. Choć Wieża Eiffla ma już prawie 131 lat, jej historia dalej się toczy, My ją piszemy.

1 Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *