Luwr w Abu Dhabi

Luwr w Abu Dhabi – w jednym miejscu zderzają się dwie kultury – wschodu i zachodu. Pod jednym dachem spotykają się różne dzieła – europejskie i arabskie. To dzieje się tutaj, w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.  

Abu Dhabi – wielkie miasto, wielkie liczby

Przepych, nowoczesność i historia pod jednym, jedynym w swoim rodzaju dachem. A to wszystko za grube miliardy dolarów. Samo pożyczenie nazwy słynnego francuskiego muzeum na 30 lat kosztowało 525 milionów dolarów. Zaś za doradztwo oraz wypożyczenie dzieł znajdujących się w Paryżu zapłacono 750 milionów. Wycena projektu, budowy i materiałów nie została jednak nigdy podana.

Jean Nouvel – architekt, który stworzył Luwr w Abu Dhabi

Nową filie francuskiego Luwru w Abu Zabi zaprojektował słynny architekt Jean Nouvel. Urodzony w Fumel, miejscowości położonej w Nowej Akwitanii w 2008 roku został laureatem Nagrody Pritzkera. Jest autorem takich projektów jak Torre Agbar w Barcelonie, One Central Park czy National Museum of Qatar. Twórca wielu książek, uznawanych za bardzo ważną literaturę w dziedzinie architektury.

Inne wielkie nazwiska

Muzeum powstało jako część kompleksu, na który składa się 55 budynków. Wszystko to położone jest na sztucznej wyspie w Dzielnicy Kultury Saadiyat. W otoczeniu Luwru znajdują się też niezwykłe budynki, zaprojektowane między innymi przez pięciu laureatów Nagrody Pritzkera. Są to: Guggenheim Abu Zabi projektu Franka Gehry, Muzeum Morskie stworzone przez japońskiego architekta Tadao Ando, Performing Arts Center nakreślonym przez Zahe Hadid oraz Muzeum Narodowe Zayed Normana Fostera.

Dzięki suchemu i jałowemu klimatowi Jean Nouvel stworzył prawdziwe arcydzieło o oryginalnym kształcie i formie. Muzeum nie raz jest porównywane do latającego spodka, a to przez wrażenie, jakoby bryła unosiła się na wodzie. W samym projekcie nie ma miejsca na przypadek. Dla zachowania spójności i harmonii, architekt przemyślał wszystko w taki sposób, aby całość wpisywała się w kulturę wschodu. Surrealistyczna forma nawiązuje do tradycyjnego arabskiego budownictwa. Ażurowe sklepienie o specyficznym dla nas wzorze gwiazd ma być odniesieniem do sztuki regionu.

Ciekawostka o dachu Luwru

Dach o średnicy 180 metrów stworzony został z metalowych gwiazd, nachodzących warstwowo jedna na drugą. Ten efekt pomimo swojej wizualnej lekkości waży 7,5 tysięcy ton – tyle ile w przybliżeniu wieża Eiffla w Paryżu, o której możecie dowiedzieć się więcej w jednym z moich artykułów.

Przez ażury do środka wpadają promienie, które Jean Nouvel nazwał „deszczem światła”. Spływa ono na białą, minimalistyczną przestrzeń wystaw stałych i czasowych. Gościły tam dzieła starożytnego Egiptu, słynnych renesansowych twórców, przykładowo Leonarda da Vinci czy malarzy między innymi Van Gogha. Muzeum jest też płótnem dla wielu instalacji artystycznych.

Jedna sama kopuła to nie wszystko. Na muzeum składają się osobne przestrzenie, które oddziela od siebie woda. Aby wejść do środka można podpłynąć łódką bądź promenadą od strony wybrzeża. Całość tworzy wewnątrz wspaniały mikroklimat. Zaś kontrast pomiędzy czystą bielą budynku a taflą wody dodaje całości wyrazu magicznej, niemej sztuki. 

Luwr w Abu Dhabi możemy zwiedzać od roku 2017. W początkowym planie architekt założył, że Luwr otworzą w 2012 jednak opóźniło się to o pięć lat. Z ciekawostek dodam, że do dnia dzisiejszego odwiedziło go już ponad dwa miliony turystów.

źródło pozostałych zdjęć: Vogue.pl, bryla.pl, thenational.ae

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *