Chateau d’eau – wieża ciśnień luksusowy apartament

W okolicach Steenokkerzeel, gminy położonej w prowincji Brabancja Flamandzka w Belgi, wznosi się 30 – metrowa wieża ciśnień. Wybudwana w latach 1938 – 1941 zasilała okoliczne miejscowości. Jako, że były to czasy II wojny światowej, naziści używali jej jako „tour de guete” czyli wieży strażniczej.

Początkiem XXI wieku wdrożono procedurę ochrony i konserwacji budynku. Wszystko odbyło się dzięki Królewskiej komisji ds. Ochrony i zachowania przyjętych zabytków i miejsc. Właśnie dzięki tym pracą udało się przywrócić wieży dawną świetność.

Prace te nie były łatwe, cała zewnętrzna konstrukcja musiała zostać odrestaurowana. Uszkodzeń w betonowych kolumnach uniemożliwiły ich uratowanie, przez co wykonawcy byli zmuszeni do całkowitej ich wymiany. Tak samo zrobiono z ceglanymi połączeniami. Na górze znajdowały się przypodłogowe okna, które zostały wymienione na większe.

W 2007 roku Bham Design Studio dostało zlecenie od biznesmena Patricka Metsa na stworzenie w wieży ciśnień luksusowego apartamentu dla całej rodziny. Bardzo ważne dla inwestora było zachowanie oryginalnych elementów, tworzących specyficzny klimat tego miejsca. Dlatego styl w jakim został urządzony apartament jest mocno industrialny ale też minimalistyczny.

Wnętrza

Prosta i bardzo ograniczona paleta barw została tak dobrana, aby oddzielić nowe od historycznego. ­Wszystko zostało dopełnione pięknym, tropikalnym drewnem Wenge. Wiele rozwiązań materiałowych takich jak ciemne szyby prysznica powstały dla wygody i zachowania intymności na otwartej przestrzeni.

Dla poprawy akustyki pomieszczeń wprowadzono oddzielenie szafek za pomocą tekstyliów. Wygłuszają pokoje, nadają prywatności. Zrównoważyło to także ciężar i „twardość” mebli, którymi zostały wyposażone pomieszczenia.

Parter i pierwsze piętro

Pięć pięter zostało dokładnie rozplanowane i przemyślane. Zaczynając od parteru, znajduje się tutaj garaż oraz wejście główne. Miejsce postojowe dla dwóch samochodów połączone jest z resztą wierzy wygodną klatką schodową. Idąc wyżej trafiamy na pomieszczenia techniczne, składzik, spiżarnie i ogólnie pomieszczenia gospodarcze.

Pokój gościnny oraz gabinet

Dalej przechodzimy do pokoju dla gości. Utrzymany w stylistyce, pełen kontrastów kierunków, jest bardzo spójnym i komfortowym wnętrzem. Do sypialni przylega luksusowa, wykończona w wysokiej jakości materiałów łazienka. Na tym piętrze swoje miejsce znalazło też biuro. Wszystko oplatają dopasowane do kształtu budowli schody.

Łazienka

Trzecie piętro to pokój kąpielowy i toaleta. W ich centrum stoi sporych rozmiarów, bo aż 4,5 metrowy prysznic. Jednak nie jest to przypadkowy rozmiar. Powstał tak wielki ze względu na zmaksymalizowanie przepływu wody. Tu właśnie natrafiamy także na czarne, szklane ściany wyznaczające nam kabinę prysznicową. Tak jak wcześniej wspomniałam, nadają przestrzeni prywatności i intymności.

Sypialnia

Schody prowadzą nas wyżej do sypialnie. Tutaj, w okrągłym pokoju zwieńczonym kopułowatym sufitem, wszystko zostało podporządkowane okręgowi. Schody, charakterystyczny element tego pomieszczenia pną się spiralnie ku górze. Garderoba przylegająca do sypialni została obłożona lustrami. Odbija dzięki temu pięknie światło, powiększając w ten sposób przestrzeń.

Pokój dzienny i jego zakamarki

Duża, zaokrąglona przestrzeń robi prawdziwe wrażenie. Roztaczają się z niej piękne, panoramiczne widoki na okolice. Patrząc przez wielkie przeszklenia możemy nawet dostrzec samoloty lądujące na krajowym lotnisku. Poza tym, znajdują się tam biblioteka, szatnia i kociarnia. Właściciele, jak łatwo stwierdzić są ogromnymi fanami tych puszystych czworonogów.  Wszystko połączone szybem windowym.

Panoramiczny taras

Ponad niepowtarzalną, rzeźbioną, szarą bryłą kuchennej zabudowy znajduje się most prowadzący na taras. Wyposażony w drewnianą podłogę i prysznic zapewnia oszałamiające widoki z wysokości kilkunastu metrów na ziemią.

Wieża ciśnień w Steenokkerzeel pokazuje nam, że warto mieć nietypowe pomysły i je realizować. Bardzo często wychodzą z tego przepiękne konstrukcje będące jedynymi w swoim rodzaju.

źródło zdjęć: archdaily.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *