Zamek w Bardzie

Góry Kalwarii skrywają wiele ciekawych miejsc, zakamarków i budowli. Właśnie jedna z nich znajduje się na spłaszczeniu Bardzkiej Góry znajdują się ruiny zamku, stróża obserwacyjno – obronnego z końca XIII wieku. Jest to czas wielu konfliktów, wojen i wypraw krzyżowych. Jak pamiętamy w 1226 książe Konrad Mazowiecki sprowadził zakon krzyżacki do Polski. Ciągłe zmiany w chrześcijańskiej religii oraz niepewna sytuacja wielu państw przyczyniła się do powstania wielu budowli, w tym zamków obronnych. 

Znaczenie rzeki przy budowie zamku

Przykładem jednego z nich jest właśnie zamek w Bardzie. Przez miasto przepływa rzeka Nysa Kłodzka będąca lewym dopływem do rzeki Odry. 

Nie bez powodu o tym wspominamy, ponieważ bezpośrednie sąsiedztwo z rzeką czyniło zamek ważnym punktem na mapie handlowej Polski oraz Europy. W XIII wieku ale także i później rzeki oraz morza były głównymi traktami handlowymi. Dzięki nim wiele miast takich jak Kraków, Toruń czy Warszawa mogło się rozwijać.

Początki zamku w Bardzie

W tym czasie właśnie powstała niewielka budowla na planie nieregularnym. W jej skład wchodziły następującą: część podzamcza oraz część zamku właściwego. Do zamku właściwego zaliczamy: strażnicę, imponujących rozmiarów wieżę cylindryczną o średnicy prawie dziesięć metrów oraz trzy podpiwniczenia i budynki mieszkalno – gospodarcze. 

To wszystko zostało otoczone grubym murem, a dla wzmocnienia ochrony zamku dodatkowo otoczono go fosą a dostępu do niego broni strome zbocze. Dzięki temu zamek mógł w znacznym stopniu zapewnić bezpieczeństwo i ochronę. 

Dalsze losy zamku warownego

Jednak ponad sto lat po tym jak właściciel zamku w Bardzie Bolko I Surowy odsprzedał go rycerzowi z Dzbanowa doszło do sporych zniszczeń. Był to czas wojen husyckich, czyli wojen religijnych toczonych na terenach Czeskich przez prawie 20 lat.

Choć starano się odratować zamek, natura postanowiła całkowicie go pogrążyć. Do ostatecznego zniszczenia Zamku w Bardzie doprowadziło trzęsienie ziemi w 1598 roku.

Zamek w Bardzie dziś

Dzięki przeprowadzonym pracom archeologicznym na przełomie lat 80 i 90 możemy zobaczyć fragmenty przyziemia oraz w fundamentów. Jak na takie warunki i okres to jest zachowanych bardzo dobrze. Niewielki pagórek z wgłębieniem to pozostałość po fosie. Zaś skromnych rozmiarów ostaniec ulokowany nieco dalej stanowi kawałek filara, który niegdyś wspierała i podtrzymywała most.

Dodatkowo udało się zachować część murów obronnych. Przetrwały także fragmenty budynków gospodarczych oraz mieszkalnych. Także uchowały się zarysy oraz kamienie, które niegdyś tworzące wieże, dziś sięgające na wysokość jednego metra.

Ciekawostek nigdy za wiele

Z ciekawostek dodam, że podczas odkopywania ruin znaleziono sporą ilość grotów. To zaś dało archeologom i historykom więcej informacji sugerujących, że zamek mógł zostać zdobyty siłą. Prawdopodobnie miało to miejsce właśnie podczas najazdu husytów na ziemie śląskie początkiem XV wieku. 

Udając się na w okolice Kłodzka, Nysy czy góry Śnieżki, warto wstąpić również do niewielkiego Barda. Jest to miejscowość skrywającej wspaniały kawałek czasu, pamiętający Konrada Mazowieckiego. Także są to zakon krzyżacki, okres panowania Kazimierza Wielkiego i wiele kolejnych setek lat ciekawej i pełnej zawirowań historii.

Źródła zdjęć: Zamkipolskie.com Zamki.pl zwiedzamydolnyslask.blogspot.com dzikiesudety.blogspot.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *