Cytaty o architekturze – książki

Cytaty to nie tylko słowa mówione. Cytaty o architekturze to również książki, a dokładniej to, co zostało w niech zapisane. Czytając podręczniki, biografie i wiele innych czerpiemy nieograniczoną wiedzę na frapujący nas temat.

We wpisie tym, pragnę przytoczyć wam drodzy czytelnicy kilka z cytatów pochodzącej z literatury całego świata.

Trzy wybrane cytaty o architekturze z książek

Tradycyjnie, pragnę zacząć od trzech moich ulubionych cytatów. Zaczynając od pierwszego, należącego do Le Corbusiera. Dalej słowa Filipa Springera, autora książki o Zofii i Oskarze Hansen, które motywują nas do przełamywania granic. Ostatnim jest cytat z książki „Myślenie Architekturą” Petera Zumthora.

Mimo wszystko istnieje ARCHITEKTURA. Wspaniała, najpiękniejsza rzecz. Wytwór szczęśliwych narodów – to, co narody uszczęśliwia.

Szczęśliwe miasta posiadają architekturę. (…)

Jak dobrze byłoby jej w naszych domach! (…) Jak dobrze byłoby architekturze na ulicach i w całym mieście!

Le Corbusier

Pomysł Hansena to oczywiście była utopia, ale jakże to było szalone, porywające i jednocześnie logiczne. Dziś nikt już takich utopii nie wymyśla.

Filip Springer

Tworzyć architekturę to znaczy zadawać sobie pytania, to znaczy przybliżać się do własnych odpowiedzi, krążyć dookoła nich i odnajdywać je przy wsparciu nauczyciela. Zawsze i wciąż.

Peter Zumthor
Projekt Petera Zumthora

Inne myśli architektów i artystów

Kolejna, równie inspirująca dawka cytatów pochodzących z wybranej literatury. Zawsze, kiedy zastanawiamy się, głowimy nad kolejnym projektem, idealną pomocą może się okazać kilka słów od mistrza w danej dziedzinie. W naszym przypadku jest to wspaniała architektura.

Mam namiętne pragnienie projektowania takich budynków, które z biegiem czasu w oczywisty sposób zrastają się z kształtem i historią swojego miejsca.

Peter Zumthor

Nie wiem po co ludzie zatrudniają architektów, a następnie mówią im, co mają robić

Frank Ghery

Projektować znaczy wymyślać. Kiedy jeszcze uczęszczałem do szkoły rzemiosła artystycznego, staraliśmy się żyć według tej zasady. Dla każdego problemu szukaliśmy nowego rozwiązania. Ważne było dla nas, aby być awangardą. Dopiero później przekonałem się, że w zasadzie niewiele jest architektonicznych problemów, dla których nie znaleziono by już wcześniej rozstrzygających rozwiązań. Kiedy spoglądam wstecz, moje lekcje projektowania wydają mi się ahistoryczne. Wzorami dla nas byli pionierzy i twórcy ruchu Neues Bauen. Historię architektury uznawaliśmy za element wykształcenia ogólnego, który praktycznie nie przenikał do naszych projektów. Toteż często wynajdywaliśmy na nowo to, co było już wynalezione i nierzadko próbowaliśmy swoich sił w tym, czego wynaleźć nie sposób.

Peter Zumthor

W sztuce i w architekturze nie ma demokracji, trzeba ufać specjalistom.

Peter Zumthor
© Monica Stuurop – projekt Petera Zumthora

Ciekawostki w cytatach o architekturze

Na koniec pragnę dodać w dalszym ciągu cytaty o architekturze z książki, ale tym razem będące również ciekawostkami.

Wiek XVIII wybudował w przestrzeni miejskiej masę architektoniczną około trzy razy większą od tej, jaką odziedziczył po wiekach poprzednich.

Pierre Chaunu

Aforyzm turecki: gdzie budujemy, sadzimy drzewa. U nas się je wycina. Stambuł to sad – nasze miasta to kamieniołomy.

Le Corbusier

źródło zdjęć: afasiaarchzine.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *