Zamek w Bochotnicy

Położenie ruin

Zamek w Bochotnicy, a raczej jego ruiny położone są 6 minut piechotą na południe od centrum niewielkiej wsi. Sama Bochotnica to wieś sołecka znajdująca się w zachodniej części województwa lubelskiego. Przynależy do powiatu puławskiego i jest częścią gminy Kazimierz Dolny. Nieopodal swe koryto ma rzeka Wisła, jednak przez samą wieś nie przepływa. Bochotnice dzieli na dwie części niewielki potok zwany Bystra. 

Położenie Bochotnicy jest o tyle przystępne, że znajduje się blisko – bo niecałe 9 kilometrów – od turystycznego i chętnie odwiedzanego miasta Kazimierza Dolnego. Z drugiej zaś – północnej – strony wieś łączy niespełna 10 kilometrowa droga z Puławami. 

Ruiny zamku spoczywają na wzgórzu otoczonym na południu fosą od rozległego płaskowyżu. Z przeciwnej – wschodniej oraz zachodniej – strony zamek otaczają szerokie wąwozy. Całość piętrzy się dumnie na niespełna 70 metrów nad poziomem biegnącej poniżej drogi.

Obecnie zamek w Bochotnicy jest klasyfikowany jako stała ruina. Obrosły ją rozmaite krzewy, kwiaty i drzewa, nadając jej w ten sposób romantycznego wydźwięku. Nie dziw więc, że jest to ulubione miejsce spotkań zakochanych par. Jest to dodatkowo dość intymne miejsce dzięki drzewom otaczającym ruiny z każdej strony.

Budowa zamku w Bochotnicy

Zamek wzniesiono na planie bardzo zbliżonym do czworoboku ze ściętymi narożami kamiennymi. W środku murów znajdował się tylko jeden zamek mieszkalny, przylegający do obramowań fortecy od północnej strony całego założenia. Wszystko to otaczała szeroka ale i sucha fosa. Od południa zaś znajdował się mostek oraz brama wjazdowa. 

Początkiem XVI wieku zamek został przekształcony w siedzibę rezydencjonalną. Jej styl od tego momentu cechowały typowe dla wczesnorenesansowych idei wykończenie i detale. Sam plan założenia też nieznacznie zmienił swój kształt. Przybrał formę nieregularnego, pociągłego kwadratu z zaokrąglonym południowo – wschodnim narożem. Zmiany nastąpiły również po południowo – zachodniej części zabudowań. Tutaj całość została gruntownie przebudowana, a następnie wysunięta przed lico zachodniej ściany. 

Oba budynki, starszy na północy i nowy na południu, budowniczowie rozdzielili dziedzińcem o formie trapezu. Dodatkowo południowo – zachodnia ściana zyskała najprawdopodobniej nowy przeprucie bramne, które z lądem pomysłowi twórcy zamku połączyli mostem zwodzonym.

Bryła zamku w Bochotnicy widziana przez nas dzisiaj

Obecnie poziomy rzut budowli jest praktycznie nieczytelny. To wszystko jest spowodowane tym, że do naszych czasów zachowały się jedynie ruiny murów z ceglanym licem zewnętrznym, charakterystycznym dla polskich budowli. Poza tym zachowało się jeszcze kilka fragmentów obramowań okien oraz drzwi.

Historia zamku w Bochotnicy

Zamek znany jest również pod nazwami: “Zamek Esterki” bądź “Wzgórze Esterki” – czemu? zaraz się wszystkiego Dowiecie. 

Według przeprowadzonych na terenie wsi Bochotnica badań archeologicznych, historycy i badacze doszli do wniosku, że w miejscu zamku znajdowała się niegdyś drewniana warownia. Przypuszczalnie były to początki bądź połowa XII wieku. Dopiero na przełomie XII i XIV wieku wzgórze, później zwane zamkowym, było miejscem lokacji gródka z umocnieniami drewniano – ziemnymi. Na przełom tych dwóch wieków, również datowane jest powstanie zabudowy  częściowo murowanej o charakterze obronnym. 

Ród Firlejów jako ród założycielski

Na sam wiek XIV, a dokładniej lata 1317 do 1368 datuje się powstanie zabudowań warownych. W tymże miejscu były one w pełni murowane. Powstały najprawdopodobniej z fundacji protoplastów rodu Firlejów. Dokładniej, trzech braci Dzierżka, Ostasza i Mełgwi z Bejsc bądź też Jakuba, który był synem Ostasza.

Wzmianki o zamku w Bochotnicy 

Pierwsze wzmianki o zamku możemy spostrzec w kronikach z 1399 roku, mówiących o wypłacie Klemensa z Kurowa 550 grzywien dla Jaśka z Bejsc. Kolejne wspominki o budowli pochodzą już z XV wieku i jest ich sporo. Jednym z przykładów może być informacja z 1464 roku. Mówi nam ona o dzieleniu dóbr między Stanisławem Zbąskim herbu Nałęcz – biskupa warmińskiego między 1688 i 1697 rokiem – a jego siostrą Katarzyną. Wtedy to właśnie całe zabudowania wraz z okolicznymi wsiami przypadły Katarzynie. 

Nie bez powodu wspominamy o tym wydarzeniu. Na początku XVI wieku zamek w Bochotnicy był we władaniu Jana Bochotnickiego – wojewody lubelskiego oraz jednocześnie syna Katarzyny Zbąskiej i Jana Oleśnickiego. 

Najprawdopodobniej to właśnie Jan Bochotnicki przekształcił zamek z budowli obronnej w siedzibę rezydencjonalną.

Niestety, sam wojewoda nie zostawił po sobie żadnego potomka, przez co, po śmierci Jana w 1532 roku zamek zaczął popadać w ruinę. 

Zamek znany nam obecnie oraz jego romantyczna legenda

Do naszych czasów ostały się romantyczne ruiny dawnego zamku owiane ciekawą legendą. Według krążących pogłosek budowę zamku zainicjował sam król Kazimierz Wielki dla swojej żydowskiej kochanki noszącej imię Esterka. Oto i rozwiązanie zagadkowej nazwy “ Zamku Esterki” czy “ Wzgórza Esterki”. Kto wie, w końcu w każdej legendzie znajduje się szczypta prawdy. 

Ruiny można podziwiać bez żadnych opłat. Dojazd do nich też nie powinien sprawiać większych trudności. Warto zatrzymać się na chwilę w okolicy i zasmakować odrobiny historii naszego kraju, zawartej w ruinach tej niegdyś wspaniałej budowli. 

źródła zdjęć: zamki.pl kazimierzdolny24.pl polska-org.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *