Kompleks w Valle de Bravo – Meksyk

W Meksyku, a dokładniej w Valle de Bravo – górzystym mieście położonym nad malowniczym jeziorem Avandaro powstał wspaniały kompleks kilku domów. Miało to miejsce w 2015 roku. Projekt Ivána Ramírez , Tallera de Arquitectura X / Alberto Kalacha zakładał stworzenie sześciu budynków, których łączna zabudowana powierzchnia obejmowała ponad 8 tysięcy metrów kwadratowych. Tym sposobem na jeden segment przypadało mniej więcej 1300 metrów kwadratowych.

O samej lokalizacji słów kilka

Zabudowanie w systemie schodkowym było wymuszone przez skalisto – górzysty teren, na którym się znajduje. Zapewniło to nieprzerwalny kontakt z naturą, a co najważniejsze z fenomenalnym krajobrazem. Jest on doprawdy wspaniały. Z okien możemy dostrzec panoramiczny widok na całą okolicę.

Dla architektów ważne były materiały

Elewacja z czerwonej cegły została przepruta wielkimi przeszkleniami, zrytmizowanymi przez drewniane ramy, w których zostały osadzone. Dzięki temu w domach nie brakuje naturalnego światła.

Głównymi materiałami użytymi przy budowie są właśnie cegła, metal, szkło, beton i drewno. Powtarzają się w każdym pomieszczeniu, tworząc spójną aranżację.

Sam metraż też robi wrażenie

Sześć podobnych do siebie domów, zostało rozwiązana za pomocą bardzo praktycznego i łatwego w orientacji układu. Trzy piętra składają się na powierzchnie prawie 450 metrów kwadratowych. Daje to nam odpowiednio: parter z sypialniami oraz pokojem gospodarczym, obejmujące obszar 169m2. Udając się dalej mamy przestronną kuchnię oraz jadalnię czyli prawie 160m2, jednak do tego należy również wspomnieć o tarasie prowadzącym do wejścia, który zabiera 28m2. Idąc na kolejne – już ostatnie piętro to 90m2.

Piękno i prostota wnętrz

Wnętrze wszystkich pomieszczeń zostało wykończone w bardzo prosty, wręcz minimalistyczny sposób. Zawężono gamę barwną oraz materiały do tylko kilku, za to bardzo wysokiej jakości. Dało to efekt spójności, spokoju i przytulności. Stylowe meble, granitowe podłogi, kominki, to wszystko składa się na ciepło wnętrz ale i idealne tło do podziwiania widoków roztaczających się za prostymi oknami.

Natura jako najistotniejszy czynnik

Jednak bardzo ważną rolę odgrywa tu także natura. Aż dwie trzecie powierzchni to regionalne gatunki roślin. Możemy je głównie napotkać po stronie północnej i południowej fasady. Pogłębia to efekt spójności budowli z naturą przy jednoczesnych zachowaniu całkowitej funkcjonalności.

To bardzo ciekawy projekt, zdecydowanie wart naszej uwagi. Grupa architektów zdecydowanie stworzyła coś na miarę naszych czasów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *