Cytaty o architekturze

Od dawien dawna najwięksi myśliciele, twórcy, inżynierowie, zgłębiając wiedzę na temat konstrukcji, materiałów, ale i estetyki dzielili się nią. To właśnie są dla mnie cytaty o architekturze – zbiór myśli największych umysłów architektury.

Dzieląc się moimi ulubionymi z Wami, Drodzy Czytelnicy, chciałaby pokazać wam nowe, zupełnie inne spojrzenie na architekturę.

Trzy wybrane cytaty o architekturze

Architektura polega na zachowaniu trzech zasad: trwałości, użyteczności i piękna.

Witruwiusz

Nie mogła zacząć inaczej, niż cytatem z „O architekturze ksiąg dziesięć”. Marcus Vitruvius Pollio był geniuszem w swojej dziedzinie. Jego twórczością inspirują się całe pokolenia architektów, tworząc znamienite dzieła.

Lekarz może pogrzebać swoje błędy, architekt może jedynie doradzić klientowi by zasadził winorośl.

Fran Lloyd Wright

Kolejny cytat wielkiego nazwiska, mówiący na o prawdzie zawodu architekta. Nie zawsze jest tak kolorowo jakby się nam wydawało. Cytaty Franka Lloyda Wrighta, tak jak jego twórczość, są znane na całym świecie. Nie dziwię się temu, gdyż są to niezwykle cenne wskazówki.

ovo-grabczewscy

Doświadczenie stuleci poucza nas, że przenikające z Zachodu style zostają w Polsce swoiście przetworzone, przystosowane do panujących w Polsce warunków, niejako spolszczone. To samo nastąpi z architekturą najnowszą, która wkracza na niepewne jeszcze, ale wiele rokujące drogi.

Stanisław Noakowski

Tak w swoim dziele „Pisma” wypowiada się Stanisław Noakowski. Jest to dość ciekawy pogląd na architekturę polską, który, myślę, że ma spore odzwierciedlenie w dzisiejszym budownictwie na terenie tego kraju. Tego typu cytaty o architekturze nie są rzadko spotykane, jednak uważam, że spojrzenie Noakowskiego należy do wartych zaznaczenia.

Inne zdecydowanie warte uwagi cytaty

Natura jest niewygodna. Trawa jest twarda, wilgotna, pełna obrzydliwych insektów. Gdyby natura byłaby wygodna, ludzkość nie wymyśliłaby architektury

Oscar Wild

Architektura to inspirujący klimat i piękno. To pasja tworzenia dla ludzi w kontekście czasu i miejsca, natury i kultury.

Tomasz Konior

Wierzę, że w architekturze musi być coś więcej, niż można zobaczyć na pierwszy rzut oka, coś, co trzeba odkryć, a co my, jako obserwatorzy, powinniśmy odnajdować na kilku poziomach.”

Meyer H.

Architekt musi być prorokiem… prorokiem w prawdziwym znaczeniu tego słowa… jeżeli nie widzi co najmniej 10 lat do przodu nie nazywaj go architektem. 

Frank Lloyd Wright

Po raz kolejny trafiamy na cytat o architekturze należący do Wrighta. Znów określa nam trudność ale i piękno bycia w tym zawodzie.

Teraz bowiem nie tylko w Nowym Jorku i Ameryce, ale prawie wszędzie nawet niewielkich projektów nie można realizować bez udziału społeczeństwa. Ludzie chcą wiedzieć, co się buduje. Dlaczego tak, a nie inaczej? Co znaczy to lub owo? Kto jest wykonawcą? Czy projekt nie stwarza zagrożenia dla środowiska? Ludzie interesują się nie tylko techniczną, ale też kulturalną stroną projektów. Nie chcą już polegać na decyzjach podejmowanych w salach konferencyjnych. Społeczeństwo pragnie dziś uczestniczyć w procesie kształtowania naszego otoczenia.

Daniel Libeskind

Wyobraź sobie: siedzisz w pracowni, rysujesz coś, a po pewnym czasie nabiera to formy w przestrzeni. Coś, co było marzeniem w mojej głowie, potem płaskim rysunkiem, jest w trzech wymiarach i można tam mieszkać.

Sebastian Karpiel Bułecka

Nie przygotowuje żadnych historii. To one kształtują mnie. Plac budowy, zamierzenia, ludzie – to są źródła wielu opowieści. Ja tylko muszę ich słuchać. Nie mogę ich wymyślać. Niewiele by wtedy znaczyły. 

Daniel Libeskind

źródło zdjęć: ovo-grabczewscy.pl oraz jerzywickowski.pl

1 Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *